Geçiş Kontrol Sistemleri – Armed Güvenlik & Alarm Sistemleri
  • Halil Rıfat Paşa Mah. No. 1929 Şişli, İstanbul
+25 Yıllık Tecrübeyle Hizmetinizdeyiz..
  • Halil Rıfat Paşa Mah. No. 1929 Şişli, İstanbul
+25 Yıllık Tecrübeyle Hizmetinizdeyiz..

Geçiş Kontrol Sistemleri

Project Description

  • Client

  • Date

  • Category

  • Adres

Geçiş Kontrol Sistemleri ile, çalışanlarınız kolaylıkla firmanızda yetkileri olan yerlere girip çıkabilirken, kapılarınız davetsiz misafirlere sürekli kapalı olacak. Günümüzde geçiş kontrol sistemleri sadece kapıları açıp kapamaktan çok daha gelişmiş fonksiyonları yerine getirmektedirler. İşyerinizin büyüklüğüne bağlı olmaksızın, tüm giriş çıkışların sizin istediğiniz gibi olmasını sağlayabileceğiniz, sizin için çalışan sistemler kurabilirsiniz.

Personel kimlik kartlarının ve biyometrik tanımlama öğelerini, giriş-çıkış anında kart okuyucu cihazlara tanıtılması ile personel hareketlerinin takip edilmesi ve işletmenin çalışma prensiplerine göre puantaj hesaplarının yapılmasına, aynı zamanda da giriş-çıkış güvenliğinin sağlanmasına olanak tanıyan sistemdir. Ticari paket programlarına entegre edilebilmektedir.

Herhangi bir PC veya ekstra bir kontrol modülüne ihtiyaç duymadan başlı başına çalışan sistemlerdir. Bir kart okuyucu / keypad ( proximity – yakınlık ) ve bu kart okuyucuya başlı elektrikli bir kilit sisteminin kumanda edilebilmesi esasına dayalı olarak çalışır.

 

Okuyucuya daha önceden tanımlanmış bir proximity kart okutularak veya daha önceden tanımlanmış bir şifre (4-6-8) basamaklı cihaz üzerinde bulunan tuş takımında tuşlanmak sureti ile, elektrikli kilite voltaj gitmesi ve kapının açılması sağlanır. Yüksek güvenlik gerektirmeyen geçiş noktalarında sadece kart veya şifre sahibi personelin giriş çıkışlarını kontrol altına almak için kullanılır ve giriş çıkış hareketleri daha sonradan bir PC ekranından veya başka bir modül üzerinden izlenmez.

Online dediğimiz, kendi başına bir karar mekanizması bulunmayan, direk PC ye bağımlı olarak çalışan ve PC arızalanması veya kapatılması durumlarında işlevini yitiren profesyonel olmayan sistemlerdir. Armed Güvenlik Sistemleri’nin hiçbir uygulamasında online sistemler kullanılmaz.

Offline diye tabir ettiğimiz PC ye bağımlı geçiş kontrol sistemlerinin çalışma şekli, basit olarak şu şekildedir;

Kartlı geçiş sistemi ile kontrol altına alınması gereken kapı, bariyer, turnike gibi ürünlerin yanına proximity (yakınlık) kartlarını okuyabilen reader (okuyucu) lar yerleştirilir. Bu okuyucular sistemin ana kontrolünü sağlayan bir ana kontrol kartı üzerinde kablo vasıtası ile birleştirilir. Ana kontrol kartı PC ile direk bağlantı kurabilen ve PC üzerinden gelen emirleri kilitlere, okuyuculara ve kullanılan diğer ekipmanlara ileten, uygulanmasını sağlayan, uygulanıp uygulanmadığını PC ye yeniden geri bildirimde bulunarak sistemin kararlı çalışmasını sağlayan beynini teşkil eder.

Offline sistemlerin en büyük özelliği, hazırlanan senaryolar doğrultusunda sistemin çalışması ve gerekli ayarlamalar yapıldıktan sonra PC kapansa bile giriş çıkış işlemlerini belirlenen yetkiler dahilinde uygulayabilmesi, ve PC baglantısı yeniden sağlandığında gerçekleşen tüm olayları arıza durumlarını ve hareketleri PC ye aktarabilmesidir.

Bir kartlı geçiş kontrol sistemine sahip olduğunuzda, giriş çıkışların kontrolünün yanı sıra kişilerin işe geliş ve gidiş saatleri, işe geç kalınıp kalınmadığı , şu anda firma içerisinde bulunan personelin konumları gibi daha yüzlerce özelliğe sahip olabilirsiniz. Bir örnek vermek gerekirse; örneğin yangın alarm sisteminizle kartlı geçiş kontrol sistemini entegre hale getirerek herhangi bir yangın durumunda tüm kapı kilitlerinin açılmasını sağlayabilirsiniz.

Güvenli geçiş ve ödeme sistemlerinde kullanılan, 125 Khz frekansa sahip temas olmaksızın kullanılabilen kartlardır. ISO standartlarına sahip ARM kartlar, kredi kartı ebatlarında olup, her iki yüzeye de termal baskı yapılabilmektedir. ARM kart olarak da bilinen ARM kartları 0-10 cm mesafe aralığında etkili olabildiği için cüzdanlardan ve çantalardan çıkartılmadan dahi iş görebilmektedir. Kart fiyatlarının yüksek olamaması personel sayısı yüksek işletmelerde kullanımını cazip hale getirmektedir.

RFID kartlar, temassız kartların en son teknoloji ile geldiği son noktadır. RFID sisteminin en büyük özelliği uzun mesafelerden (metreler) bilgi okunabilmesidir.

Bir RFID vericisi , herhangi bir okuyucuya yaklaştırmaya gerek kalmadan içerisindeki bilgiler okunabilir , böylelikle uygulama açısınında sayısız avantaj sağlar.Örneğin müşteriniz kapıdan girdiği anda eğer sizin müşteri kartınızı yanında taşıyorsa siz ekranınızda gelen kişinin tüm bilgilerini bir anda görebilirsiniz ve müşterinize özel karşılama gerçekleştirebilirsiniz.

Rfid teknolojisi aynı zamanda stok sayımında da kullabilir. RFID etiketli ürünlerinizin bulunduğun depoda gezdireceğiniz bir rfid okuyucu ile stoktaki ürünlerinizi teker teker okutmaya gerek kalmadan saniyeler içinde yüzlerce ürünün sayımını gerçekleştirebilirsiniz.

Hatta müşteriniz ürünü kasaya getirirken teker teker barkod okuyucudan geçirmesine gerek kalmadan neler aldığını görebilirsiniz ve böylelikle büyük zaman tasrrufu ve işlem hızı kazanabilirsiniz.

Awesome Image
Awesome Image